Skip to content

Jak radzić sobie z lokalnym niedoborem talentów

„Na rynku brakuje kandydatów posiadających kwalifikacje, których poszukujemy”. Brzmi znajomo? Jest to dość powszechny problem, z którym często spotykamy się w Allen Recruitment. W miarę jak stanowiska stają się coraz bardziej złożone, a lista wymaganych twardych umiejętności rośnie, może się okazać, że rynek talentów w Twoim regionie jest niewystarczający, żeby spełnić Twoje potrzeby biznesowe.

Wyzwanie:

Koncentrując się wyłącznie na lokalnym rynku talentów osiągnięcie celów rekrutacyjnych może być utrudnione w szczególności, jeśli:

  • Kładziesz duży nacisk na twarde kompetencje, np. znajomość rzadkich języków obcych lub konkretne doświadczenie i umiejętności techniczne.
  • Czas przeznaczony na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych pracowników jest krótki, a data rozpoczęcia onbordingu nowych pracowników jest z góry ustalona i niezmienna. W związku z tym nie możesz sobie pozwolić na wdrożenie nowych działań employer brandingowych, które w dłuższej perspektywie czasu mają na celu zachęcić kandydatów do aplikowania do Twojej organizacji.
Możliwość:

Wraz z wyzwaniami pojawiają się możliwości. Będąc firmą rekrutacyjną obecną na wielu europejskich rynkach (Irlandia, Wielka Brytania, Polska, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Francja, Belgia) na co dzień spotykamy się z podobnymi wyzwaniami naszych klientów. Dzięki lokalnej wiedzy mogliśmy skutecznie rozwiązać powyższy problem, gdyż:

  • Wykorzystaliśmy doświadczenie i wiedzę o rynku pracy, jakie posiadamy nie tylko w Dublinie, ale przede wszystkim w innych krajach europejskich. To ułatwiło nam priorytetyzowanie kolejności obsadzania stanowisk i dzięki temu skuteczne wypełnienie wszystkich wakatów.
  • Poprosiliśmy nasz zespół ds. analizy talentów o wykorzystanie najnowszych technologii i przeszukanie ponad 40 baz kandydatów z całej Europy.
  • Wykorzystaliśmy również dobre relacje, jakie posiadamy z lokalnymi uniwersytetami do tego, żeby między innymi zamieścić na uczelniach nasze ogłoszenia, a poprzez biura karier dotrzeć do szerszego grona absolwentów i studentów. Zapewniło nam to bezpośredni dostęp do absolwentów, którzy wpasowali się w profil pracownika bez doświadczenia zawodowego.
  • Prowadziliśmy rozmowy z kandydatami w ich lokalnych językach (mówimy w 13 językach), dzięki temu, że mamy zróżnicowany i wielonarodowy zespół rekruterów.
Rozwiązanie:

Rozwiązanie przestawię na przykładzie jednego z naszych klientów, który zlecił Allan Recruitment znalezienie i wdrożenie 50 zdolnych Przedstawicieli Handlowych w Dublinie. Klient poszukiwał osób ze znajomością różnych języków europejskich, które były niezbędne do właściwej obsługi lokalnych rynków. Projekt rozpoczął się w listopadzie i miał na celu obsadzenie wszystkich wymaganych stanowisk przed rozpoczęciem nadchodzącego lata.

Owe wymagania stworzyły dwie podstawowe trudności:

  1. Znalezienie odpowiednich kandydatów w Dublinie i pobliżu Dublina okazało się w niektórych przypadkach trudne, ponieważ w tym rejonie jest niewielu native speakerów określonych języków lub nie ma ich wcale.
  2. Znalezienie wszystkich kandydatów i wypełnienie ról na czas było kluczowe dla planów biznesowych klienta, a opóźnienie nie wchodziło w grę.

W związku z powyższym wiedzieliśmy, że musimy spojrzeć szerzej poza granice Dublina i Irlandii – i przyjrzeć się innym krajom europejskim.

1. Gdzie zaczęliśmy

W pierwszej kolejności określiliśmy, które role są najtrudniejsze lub wręcz niemożliwe do obsadzenia w ramach rekrutacji w Dublinie. Dzięki temu poznaliśmy dokładną liczbę wakatów trudnych do obsadzenia lokalnie. Umożliwiło nam to również dobranie odpowiednich narzędzi i zaplanowanie procesu rekrutacji w czasie tak, by dotrzymać wyznaczonego terminu onboradingu pracowników.

2. Kluczem był zespół Talent Intelligence

Pomimo zasięgu na całą Europę, mieliśmy ograniczony czas. Dlatego kluczową rolę odegrał nasz zespół ds. analizy talentów, który przeprowadził szczegółową analizę kryteriów naszego klienta i przygotował potencjalną pulę kandydatów dla każdej roli w danym obszarze. Zespół Talent Intelligence przeszukał ponad 40 baz kandydatów i stworzył listę dobrze dopasowanych profili. Dzięki temu nasz zespół rekruterów mógł poświęcić czas na rozmowy z kandydatami, zamiast przeglądania CV.

3. Wiedza, gdzie szukać

Oprócz wysiłków naszego zespołu Talent Intelligence, skontaktowaliśmy się z lokalnymi uniwersytetami, żeby dotrzeć do kandydatów ze znajomością poszukiwanych przez nas języków. Budowanie relacji z uczelniami pozwoliło nam dotrzeć do utalentowanych absolwentów, zanim jeszcze trafili oni na rynek pracy.

4. Skuteczna komunikacja

Dzięki dbałości o różnorodność językową i kulturową w zespołach Allan Recruitment, mogliśmy prowadzić rozmowy z kandydatami w ich lokalnych językach, co wzmocniło relacje między rekruterami a kandydatami i zwiększyło zaangażowanie w całym procesie rekrutacyjnym”.

5. Wykorzystanie sukcesu

Wdrożyliśmy także skuteczny system poleceń, który pozwolił nam dalej rozszerzać i budować naszą bazę kandydatów. Było to możliwe dzięki temu, że nowi pracownicy mieli często kontakt z osobami o podobnych umiejętnościach językowych i mogli nam zapewnić skuteczne polecenia, do których w innym przypadku sami byśmy nie dotarli. Ta taktyka oznaczała, że każde zatrudnienie dawało nam łatwiejszy dostęp do kolejnych potencjalnych kandydatów.

Wynik

Nasze doświadczenie i niestandardowe podejście umożliwiło nam nie tylko znalezienie potrzebnych talentów na obszarze całej Unii Europejskiej, ale także pozwoliło pozyskać je w optymalnym czasie, dzięki czemu nasz klient rozpoczął działania sprzedażowe latem – zgodnie z planem.

Wspólna praca nad tym projektem rekrutacyjnym wzmocniła relacje między nami a klientem, a spersonalizowane podejście do kandydatów zwiększyło ich zaangażowanie, przez co znacząco spadł wskaźnik rotacji na tego typu stanowiskach.

Możliwość pełnego wykorzystania międzynarodowej rekrutacji jest kluczem do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi obecnie wiele firm. Dlatego wyjście poza schemat, z pewnością ułatwi znalezienie i zrekrutowanie pracowników posiadających odpowiednie umiejętności na stanowiska trudne do obsadzenia.

 

 

Dowiedz się więcej o firmie Allen

Allen Recruitment Consulting to międzynarodowa firma konsultingowa specjalizująca się w dostarczaniu usług rekrutacyjnych, której siedziba główna mieści się w sercu Dublina, Irlandia. Oferujemy kompleksowe usługi rekrutacyjne na różne rodzaje stanowisk, w tym stałych, tymczasowych, warunkowych i kontraktowych. Nasza oferta obejmuje pełny outsourcing rekrutacji, usługi executive search, headhunting oraz wiele innych. Dzięki obecności biur w całej Europie – w Irlandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Francji, Belgii i Holandii – Allen Recruitment może być nieocenionym partnerem w ekspansji Państwa firmy na rynki zagraniczne.

 

Posted in: Case Study / Client / Poland

Unlock your recruitment potential

You’re only a step away from accessing our expertise