1. ZRÓB ODPOWIEDNI RESEARCH FIRMY ORAZ STANOWISKA
Upewnijcie się, że firma, do której zaaplikowaliście jest odpowiednia dla Was – czy projekty i klienci, z którymi współpracuje są dopasowani do Waszego doświadczenia. Zweryfikujcie widełki finansowe na daną rolę oraz zakres obowiązków. Jeśli jest to miejsce, w którym chcielibyście pracować – pokażcie swoje zainteresowanie rekruterowi. Możecie wykazać się wiedzą o firmie i wspomnieć o ostatnich projektach lub osiągnięciach firmy, które sprawiły, że jest to miejsce, gdzie będziecie mieli okazje do dalszego rozwoju i gdzie możecie wykazać się zdobytymi umiejętnościami, oraz pomóc w dalszym osiąganiu biznesowych sukcesów.
2. TWOJE „SELLING POINTS”
Kiedy wyszukacie wystarczająco dużo informacji dotyczących firmy oraz roli, czas abyście umieli „sprzedać siebie”. Miejcie przygotowane kilka „selling points”, które pokażą, że jesteście najlepszymi kandydatami na to stanowisko! Przygotujcie odpowiedź na pytanie „Dlaczego jesteś zainteresowany tą ofertą?” – możecie wspomnieć o podobnych projektach, w których wcześniej zdobyliście doświadczenie, lub o swoich mocnych stronach.
3. BĄDZ PRZYGOTOWANY I ĆWICZ!
Jest wiele pytań, które powtarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych – poszukajcie ich i przygotujcie na nie odpowiedzi. Jednymi z trudniejszych tematów często poruszanych na rozmowie o pracę są pytania o zawodowe niepowodzenie lub największą wadę. Upewnijcie się, że oprócz zdarzenia, jesteście w stanie jasno określić, jakie lekcje wyciągnęliście z trudnej sytuacji lub jak Wasze wady mogą zostać zmienione w zalety. Odpowiedzi możecie poćwiczyć ze swoimi znajomymi, rodziną lub domowymi zwierzakami – dzięki temu nabierzecie pewności siebie.
4. METODA STAR
Na niektóre sytuacyjne pytania powinniście odpowiedzieć historią zbudowaną w odpowiedni sposób. Pomoże Wam w tym metoda „STAR” (GWIAZDA z języka angielskiego)
S – Situation – Sytuacja – wybierzcie odpowiednią sytuację dla zadanego pytania. Opiszcie ją krótko i zwięźle. Odpowiedzcie na pytania co się stało, kiedy i dlaczego.
T – Task – Zadanie – określiliście już sytuację – teraz powinniście powiedzieć co musieliście zrobić aby rozwiązać wspomniany problem.
A – Action – Akcja – odpowiadacie tutaj na pytanie co dokładnie zrobiliście, z jakich pomocy korzystaliście itp.
R – Result – Rozwiązanie – w tej ostatniej części opowiadacie o rezultatach swoich działań – czy sytuacja została rozwiązana i cel osiągnięty oraz czego się nauczyliście (jakie wnioski wyciągnęliście z całego zdarzenia).
5. ROZMOWA TECHNICZNA
Na większości technicznych stanowisk, szczególnie z zakresu IT, jednym z etapów rekrutacji jest rozmowa techniczna – jest to zadanie do rozwiązania lub pytania dotyczące Waszej znajomości technologii wymaganych w pracy, na którą aplikujecie. Zaznajomcie się z opisem roli i wymaganiami. O takiej rozmowie powinniście być wcześniej poinformowani, co daje Wam szanse na lepsze przygotowanie.
6. ODPOWIEDNIA MOWA CIAŁA ORAZ OTOCZENIE
Dzisiaj większość rozmów kwalifikacyjnych jest przeprowadzana zdalnie – nie oznacza to jednak, że rekruter nie zwróci uwagi na Waszą mowę ciała lub też środowisko w jakim się znajdujecie. Przygotujcie się wcześniej do rozmowy, wyglądajcie i zachowujcie się profesjonalnie. Zwróćcie uwagę, aby w czasie rozmowy być w cichym miejscu, w którym nic Wam nie przeszkodzi. Podczas rozmowy video macie szansę zmienić tło za sobą, aby również ono nie rozpraszało ani Was, ani osoby, z którą rozmawiacie. Przed rozmową sprawdźcie czy Wasz mikrofon, kamera i link do spotkania działają poprawnie.
7. POZYTYWNE ZAKOŃCZENIE ROZMOWY
Po zakończonej rozmowie wyślijcie email do swojego rekrutera dziękując za jego czas. W takiej notatce możecie również krótko podsumować rozmowę pokazując co szczególnie zwróciło Waszą uwagę i sprawiło, że jesteście nawet bardziej zainteresowani stanowiskiem. Pokażcie swoje zaangażowanie. To zawsze zostawi pozytywne wrażenie. Taką wiadomość wyślij w czasie 48 godzin od zakończonej rozmowy.
8. NIE PODDAWAJ SIĘ!
Nawet jeśli po zakończonej rozmowie macie uczucie, że mogliście poradzić sobie lepiej, ale nadal czujecie, że to stanowisko jest dla Was odpowiednie – zawalczcie o nie! Wysyłając wyżej wspomniany email dajecie znać potencjalnemu pracodawcy jakie są Wasze odczucia oraz pokazujecie swoje zaangażowanie i napiszcie, dlaczego nadal uważacie, że jest to rola właśnie dla Was.
Posted in: Poland